صفحه اصلی ورود جستجو ارتباط با ما
امام حسين(ع):هركس از روى نافرمانى و معصيتِ خداوند كارى را انجام دهد، آنچه را آرزو دارد سريع تر از دست مى دهد و به چيزي که از آن ميترسد مبتلا مى گردد.

هفته‌نامه پرتو

 

شماره 862 هفته نامه پرتو سخن

چهارشنبه 26 اسفند 95

برای دریافت کامل هفته نامه، اینجا کلیک کنید

 

يادداشت

گفتگوی صمیمی دکتر رحیم پور با جوانان (بخش اول)
شاخص‌هاي انقلابي‌گري از نگاه امام خميني(ره)
بيانات ر‌هبر معظم انقلاب
محمدرضا باقرزاده
عبدالصالح شمس‌اللهي

پيوندها

   قبس

 

 

 

 

رابطه تشكيل حكومت اسلامي و ظهور امام زمان (عج)؟

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی ، الف – روايات قيام و تشكيل حكومت اسلامي قبل از ظهور ،
به عبارت ديگر روايت هايي وجود دارند كه بر اساس آنها مشخص مي شود كه قبل از ظهور امام زمان ، قيام هايي در برخي سرزمين هاي اسلامي شكل خواهد گرفت كه برخي از آنها حتي منجر به تشكيل حكومت خواهد شد كه اين حكومت متصل به ظهور شده و آنها پرچم خود را به امام زمان عج تحويل خواهند داد .

بر اين اساس روزگاراني قبل از ظهور امام زمان ، حكومت هاي اسلامي شكل خواهند گرفت و از اين روي منتظران ظهور بايد با توجه به اشاراتي كه از جانب ائمه ع به دست ما رسيده است منتظر تشكيل حكومت اسلامي قبل از ظهور نيز باشند و در صورت تشكيل چنين حكومتي آن را نصرت و ياري نيز نمايند كه برخي از اين روايات به اين قرار هستند :
1. «شروع كار مهدي از جانب مشرق است.» (علامه محمدباقر مجلسي، بحارالانوار، ج 52، ص 252. )
2. ابوخالد كابلي از امام باقر(ع) نقل مي‌كند: «گويي مي‌نگرم مردماني را از مشرق زمين كه حق جويند، آنها براي حق قيام مي‌كنند اما پاسخي به آنان داده نمي‌شود؛ سپس دوباره بپا مي‌خيزند و باز پاسخي به آنان داده نمي‌شود؛ چون چنين مي‌شود به پيكار و مبارزه خونين بر مي‌خيزند و اين بار به حق خود مي‌رسند... اينان پرچمي ـ حكومتي ـ را كه بدست مي‌آورند جز به صاحبش ـ مهدي ـ نمي‌دهند. كشتگان اين قيام همگي شهيد هستند.

اگر من زمان آنان را درك كنم خود را براي خدمتِ مهدي نگاه مي‌دارم ـ آماده مي‌شوم ـ».(همان، ج 51، ص 93 و ج 52، ص 185.)

3. در روايت‌هاي بسياري از علايم ظهور، پرچم‌هاي سياهي است كه از جانب خراسان مي‌آيد و مردماني كه همراه آن پرچم‌ها براي ياري امام مهدي(عج) بپا خاسته‌اند.(علاءالدين متقي هندي، البرهان في علامات مهدي آخرالزمان، ص 147 تا 152.)

ب – نصرت حكومت مشروع در صورت فراهم شدن شرايط ، پيش شرط آماده شدن شرايط ظهور ؛
به عبارت ديگر يكي از اصول مسلم شيعه اجتناب از حكومت هاي طاغوت در هر عصر و زماني مي باشد ، از طرف ديگر از آنجايي كه وجود حكومت در هر عصر و زماني ضرورت اجتناب ناپذير است ، لذا عقل و شرع تشكيل حكومت مشروع را در عصر غيبت ضروري مي سازد كه اين حكومت ، همان حكومت ولايت فقيه مي باشد (براي مطالعه در اين زمينه رك : ولايت فقيه ، عبدالله جوادي آملي و نيز نگاهي گذرا به نظريه ولايت فقيه ، محمد تقي مصباح يزدي) از اين روي هر زمان كه شرايط و زمينه هاي تشكيل حكومت اسلامي مشروع فراهم شد لازم است فقيه جامع الشرايط ، دست به تشكيل حكومت اسلامي بزند و مومنين نيز بايد از وي حمايت به عمل آورند .

از طرفي ديگر بر اساس روايات متعدد ، ظهور امام زمان عج تنها زماني اتفاق خواهد افتاد كه شرايط و زمينه هاي ظهور فراهم گردد ، از جمله اينكه مردم آمادگي براي پذيرش امام زمان را داشته باشند ، همچنين يكي ديگر از شرايط ظهور اين است كه مومنين واقعي و خالص به اندازه كافي حضور داشته باشند . از طرف سوم يكي از نشانه هايي كه مشخص مي سازد كه فردي مومن واقعي و خالص است اين است كه فرد به دستورات و تكاليف ديني خود عمل نمايد كه يكي از اين وظايف و دستورات ديني ، حمايت از حكومت ديني در صورت فراهم شدن شرايط است .

بر اين اساس يكي از وظايف منتظران واقعي اين است كه با حمايت و پشتيباني از حكومت ديني و كمك به تشكيل آن در صورت فراهم شدن شرايط و حتي فراهم كردن زمينه هاي تشكيل حكومت ديني ، اثبات نمايند كه منتظر واقعي هستند .

منبع:حکومت در اسلام