صفحه اصلی ورود جستجو ارتباط با ما
امام حسين(ع):هركس از روى نافرمانى و معصيتِ خداوند كارى را انجام دهد، آنچه را آرزو دارد سريع تر از دست مى دهد و به چيزي که از آن ميترسد مبتلا مى گردد.

هفته‌نامه پرتو

 

شماره 862 هفته نامه پرتو سخن

چهارشنبه 26 اسفند 95

برای دریافت کامل هفته نامه، اینجا کلیک کنید

 

يادداشت

گفتگوی صمیمی دکتر رحیم پور با جوانان (بخش اول)
شاخص‌هاي انقلابي‌گري از نگاه امام خميني(ره)
بيانات ر‌هبر معظم انقلاب
محمدرضا باقرزاده
عبدالصالح شمس‌اللهي

پيوندها

   قبس

 

 

 

 

وقتی شکاف میان نسل‌ها گسترده تر می‌شود

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در آستانه دهه چهارم انقلاب، استاد رحیم پور ازغدی در پرسش و پاسخی صمیمی به سوالات تعدادی از جوانان فعال فرهنگی پاسخ دادند.

مجری برنامه ابتدا عنوان کرد: یک گسستی بین نسل جدید و فهمش از دوره گذشته ایجاد شده است و آن هم دلایل متعددی داشته است که یکی از آنها تبلیغاتی است که درباره رژیم گذشته صورت گرفته است، دیگر قابل قبول نیست که هر چه بدی است، به رژیم گذشته نسبت می‎دهید و هر خوبی است را به انقلاب اسلامی مرتب می‌کنید.

دکتر حسن رحیم پور ازغدی پاسخ داد: بعضی‌ها فکر می‌کنند که شکاف نسلی فقط برای الان بوده است و خیلی عمیق و بنیادین است، ما هم یادمان می‌آید که نمی‌دانستیم پدران و مادران مان در آن دوران چگونه زندگی می‌کردند. مادر بزرگ من می‌گفت که به خاطر مسئله حجاب چند مدتی از خانه بیرون نمی‌آمدیم.

وی ادامه داد: در نسل ما هزاران نفر کشته شدند تا رژیم پهلوی پایین آمد و روزی نبود که این همه آدم کشته نشود و به چشم خودمان صحنه‌هایی را دیدیم که تانک بالای سر مردم می‌آمد و در بیمارستان امام رضا از سه طرف تیربارهای روی تانک می‌زدند و به هر کسی خورد دیگر مسئله دیگری بود. علت اینکه نسل الان نمی‌تواند بفهمد که چرا نسل ما تن به خطر داد را باید مورد بررسی قرار داد.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: زن رضا خان در خاطراتش آمده است که آیرون ساید با اردشیر ریپورتر چندبار برای ملاقات آمدند به نزد رضا خان آمدند و او دو چیز را به من فهماند که آنها دستور می‌دهند و من باید عمل کنم و این که باورم نمی‌شد که به این راحتی بتوان شاه شد. اینها نگاهی بود که در آن دوران حاکم بود و برای شما این مطالب تاریخ است، مانند قاجار و صفوی، یعنی فرق نمی‌کند چه اینها را بخوانید و چه دوران جنگ و پهلوی دوم را. نام آن شکاف بین نسلی نیست، بلکه انتقال درست مفاهیم باید صورت بگیرد و هر نسل و جامعه‌ای به آن محتاج است.

وی گفت: طلبکار بودن غیر از احساس مسئولیت است، نسل بی خاصیت می‌شود، شما سوال کنید برای رسیدن به پاسخ. اختلاف در نسل نیست، اختلاف در تیپ است. نسل دهه پنجاه همه انقلابی بودند، دهه شصتی‌ها همه اهل جهاد بودند؟ خیر اینها را از ذهنتان بیرون بیاورید. اقلیتی بودند و اکثریت دنبال زندگی خودشان بودند. انقلاب از چند هزار نفر در کل کشور شروع شد، منتها نسل آموزش دید و کار کرد.

استاد رحیم پور در تبیین مسئله شکاف بین نسلی شرح داد: هیچ نسلی یکپارچه نیست، کسانی که شروع می‌کنند به حرکت‌های انقلابی همیشه در اقلیت هستند و وقتی به تبیین پرداختند، دیگران هم همراه می‌شوند. پخش اعلامیه، شبنامه نویسی، فعالیت فرهنگی و ... همه فعالیت یک بخشی از نسل ما بود و بخش دیگری هم فعالیت نمی‌کردند و به دنبال کارهای دیگر خودشان بودند و نه اینکه شاهی بودند، بی تفاوت نسبت به مسئله توجه می‌کردند.

او افزود: امام که آمد تمام کسانی که سرکار بودند، جوان بودند، زمان جنگ هم فرماندهان جوان بودند و خودمان هم به سن‌مان فکر نمی‌کردیم و به هدف فکر می‌کردیم و الان یک عده بازنشسته را آوردند و به سرکار گذاشتند، اینها بخشی باند بازی است و بخشی نیز انجماد است. شما زمان انقلاب پیر حساب می‌شدید، جوان نبودید.

وی در خاتمه به سوالی درباره برعهده گرفتن مسئولیت جامعه توسط افرادی که انقلاب کردند، گفت: دعوای امیرالمومنین در صدر اسلام با بقیه سر این بود، زمان خلفای قبل و در دوران خلیفه سوم به اوج رسید و شعارشان این بود که مگر ما با بقیه مساوی هستیم؟ ما هزینه دادیم و اینها راحت شدند، چرا امروز استفاده خودمان را نبریم؟ اما نگاه اسلام این است که هر کسی زحمت زیادی کشید، در قیامت سهم خویش را می‎برد.