صفحه اصلی ورود جستجو ارتباط با ما
امام حسين(ع):هركس از روى نافرمانى و معصيتِ خداوند كارى را انجام دهد، آنچه را آرزو دارد سريع تر از دست مى دهد و به چيزي که از آن ميترسد مبتلا مى گردد.

هفته‌نامه پرتو

 

شماره 862 هفته نامه پرتو سخن

چهارشنبه 26 اسفند 95

برای دریافت کامل هفته نامه، اینجا کلیک کنید

 

يادداشت

گفتگوی صمیمی دکتر رحیم پور با جوانان (بخش اول)
شاخص‌هاي انقلابي‌گري از نگاه امام خميني(ره)
بيانات ر‌هبر معظم انقلاب
محمدرضا باقرزاده
عبدالصالح شمس‌اللهي

پيوندها

   قبس

 

 

 

 

چهار رسالت مهم حوزه ی انقلابی

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی، آیت الله رجبی قائم مقام محترم مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)در بیست و دومین همایش دفتر ارتباطات فرهنگی با عنوان « حوزه انقلابی و رسالت های آن » به ایراد سخنرانی پرداختند، متن کامل سخنان ایشان به شرح ذیل می باشد.
عنوان همایش ما حوزه ی انقلابی و رسالت های آن هست. بُعد انقلابی حوزه به فرمایش مقام معظم رهبری اگر از سایر ابعاد حوزه مهم تر نباشد هم تراز ابعاد دیگر هست. بنابراین متولیان حوزه های علمیه، فضلا و اساتید که مسئولیت هایی دارند نسبت به انقلابی بودن و انقلابی ماندن و رشد و بلوغ انقلابی حوزه وظیفه ای سنگین به دوش دارند.
بنده فقط به چهار رسالت مهم که حوزه ی علمی انقلابی به دوش دارد اشاره می کنم:
1) اولین وظیفه؛ شناخت نیازهای نظام، برنامه ریزی برای تأمین نیازهای نظام و اقدام برای تأمین و تحقق نیازهای نظام است. حوزه باید یک چشم به نظام و نیازهای نظام داشته باشد. نیاز نیروهایی که بتوانند در مرافق نظام؛ انرژی نظام را منتقل کنند، فرهنگ انقلابی نظام را تثبیت و نهادینه کنند. اگر نظام و انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بر مبنای اسلام هست وظیفه ی حوزه ی علمیه است که به تعبیر مقام معظم رهبری همانند کوره ی آتشفشانی انرژی انقلاب را نه تنها در سطح جامعه بلکه در سطح کشورهای اسلامی و جهانی پمپاژ کند و همه را بهره مند از این نور و نسیم الهی کند.
2) دومین رسالت حوزه؛ نگرانی نسبت به مخاطرات، آسیب‌ها و تهدیدهای حوزه است که باید مدام آنها را رصد کند. برای مقابله با آن ها برنامه ریزی کرده و اقدام مدبرانه و حکیمانه داشته باشد که این، وظیفه ی حوزه ی علمیه است.
3) سومین وظیفه ی حوزه ی علمیه این است که روحیه ی انقلابی را درون حوزه ها و در سطح جامعه و در مرافق نظام به رشد و بلوغ لازم برساند. یکی از تکه کلام های مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان طلاب حوزه-ی علمیه این بود که روی رشد و بلوغ انقلابی تأکید کردند. باید برای رشد و بلوغ انقلابی در حوزه های علمیه و در سطح جامعه اقدام کنند. یکی از رسالت های حوزه این است که در برابر مسئولین و مجریان و مدیران نظام موضع حکیمانه را داشته باشد. جایی که کار مثبتی در جهت انقلاب انجام می گیرد تشویق و ترغیب کند و -جایی که خدای ناکرده خطایی رخ می دهد تذکر بدهد. جایی که انحرافی می بیند هشدار دهد و ایستادگی کند تا آن انحراف به مسیر درست انقلاب برگردد. این وظیفه ی تک تک و آحاد حوزویان می‌باشد.
4) رسالت چهارم حوزه این است که انرژی انقلاب و فرهنگ انقلاب را به جهان صادر کند. کشورهای اسلامی بلکه کشورهای غیراسلامی باید فرهنگ انقلاب را درک کنند و بفهمند و اگر نظام ما داعیه ی محقق ساختن تمدن نوین اسلامی را دارد این رسالت حوزه است که زمینه ی تمدن نوین اسلامی را فراهم کند و این فراهم نمی شود مگر با احساس مسئولیت نسبت به صدور فرهنگ انقلاب در سطح جهان، بویژه در سطح کشورهای اسلامی.
از خداوند متعال می خواهیم ما را به آنچه که وظیفه و رسالت ما هست موفق بفرماید و از خداوند متعال می خواهیم روح مطهر حضرت امام و شهدای عزیز که هر چه داریم در سایه ی فداکاریهای آن ها است با ارواح طیبه ی شهدا محشور بفرماید و سایه ی مقام معظم رهبری و مراجع عظام و بخصوص مرجع عالیقدر آیت الله العظمی نوری همدانی را بر سر ما مستدام بدارد و انقلاب ما را با دست با کفایت رهبر معظم انقلاب به صاحب اصلی انقلاب حضرت بقیةالله الاعظم ارواحنا فدا تقدیم بفرماید.