صفحه اصلی ورود جستجو ارتباط با ما
امام حسين(ع):هركس از روى نافرمانى و معصيتِ خداوند كارى را انجام دهد، آنچه را آرزو دارد سريع تر از دست مى دهد و به چيزي که از آن ميترسد مبتلا مى گردد.

هفته‌نامه پرتو

 

شماره 862 هفته نامه پرتو سخن

چهارشنبه 26 اسفند 95

برای دریافت کامل هفته نامه، اینجا کلیک کنید

 

يادداشت

گفتگوی صمیمی دکتر رحیم پور با جوانان (بخش اول)
شاخص‌هاي انقلابي‌گري از نگاه امام خميني(ره)
بيانات ر‌هبر معظم انقلاب
محمدرضا باقرزاده
عبدالصالح شمس‌اللهي

پيوندها

   قبس

 

 

 

 

گزارش بیست و دومین همایش دفتر ارتباطات فرهنگی

به حول و قوه الهی؛ با توجه به تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب بر استمرار روحیه انقلابی به ویژه در میان حوزه‌های علمیه و فرمایشات معظم‌له در دیدار با مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم در اسفندماه سال گذشته که مطالبات صریح و مؤکدی را به منظور حفظ روحیه انقلابی و استمرار آن در حوزه علمیه داشتند، دفتر ارتباطات فرهنگی بر آن شد تا با توکل بر خداوند متعال و استعانت از ائمه معصومین(علیهم‌السلام) و در راستای انجام وظائف خود، با همفکری و همکاری برخی از مراکز حوزوی و روحانیون و فضلاء ارجمند سراسر کشور برگزاری بیست و دومین همایش کشوری با عنوان "حوزه انقلابی و رسالت های آن" را به فضلاء و طلاب انقلابی، ولایتمدار و فعال در عرصه‌های مختلف فرهنگی اختصاص دهد.
فلسفه و اهداف برگزاری همایش:
1) پی گیری مطالبات امام راحل(ره) و رهبری معظم انقلاب «دامت‌برکاته» از حوزه‌های علمیه در حفظ روحیه انقلابی‌گری و تأکید مجدد حوزویان برای ماندن «در وسط میدان» و آمادگی برای هرگونه جانفشانی در دفاع از «اصل ولایت فقیه» و حفظ و حراست از نظام مقدس اسلامی.
2) ایجاد همفکری و همگرایی در انقلابی بودن و انقلابی ماندن حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه مقدسه قم به عنوان مبدأ تاریخی نهضت و انقلاب.
3) تبیین و تشریح آثار و پیامدهای انقلابی ماندن حوزه و تأثیر مستقیم و غیر مستقیم آن بر معادلات سیاسی و فرهنگی کشور، بیداری اسلامی، مقاومت در منطقه و رویکرد فطرت‌های پاک به سوی اسلام ناب در جهان.
4) تقبیح و تضعیف روحیه بی‌تفاوتی و بی‌اعتنایی به رخدادهای سیاسی و فرهنگی در سطح ملی، منطقه‏ای و بین‌الملل، در حوزه‌های علمیه و ایجاد هوشیاری و آگاهی دهی به نسل جدید حوزه نسبت به تجربه‌های تلخ تاریخ چون نهضت مشروطیت و نهضت ملی شدن نفت.
5) هشدار مجدد حوزویان به جریان‌ها و احزاب سکولار، خط نفوذ، مرتجعین، منفعلین، از نفس‌ افتاده‌ها و پشیمان‌شده‌هایی که با سوء استفاده از رأفت و رحمت نظام مقدس اسلامی و خویشتن‌داری طلاب و فضلای انقلابی، زمزمه جدایی حوزه‌ها از «ولایت» و نظام را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
یادآوری می‏شود؛ مقدمات لازم برای برگزاری همایش و انجام امور مربوط به آن در حدود دو ماه طول کشیده است و از مدعوین همایش به طرق مختلف از جمله ارسال پیامک، ایمیل، دعوت تلفنی و ... دعوت به‏عمل آمده است.
_ تعداد شرکت کنندگان در این همایش قریب به 4000 نفر از طلاب پایه 5 به بالا و روحانیون و فضلاء و اساتید سراسر کشور بودند.
این همایش در تاریخ 6 و 7 بهمن ماه 95 در مصلای قدس شهر مقدس قم برگزار گردید.
برنامه های روز ششم بهمن از ساعت 15 با پذیرش مدعوین شهرستانی ( به جز شهر مقدس قم ) شروع و ساعت 18 بلافاصله بعد از نماز مغرب و عشاء نشست های تخصصی با سخنرانی و پاسخ به پرسش های مدعوین توسط اساتید عضو هیأت رئیسه نشست، برگزار و تا ساعت 21 ادامه یافت و جمع بندی مباحث این نشست ها روز پنج شنبه 7 بهمن در جلسه عمومی توسط دبیران نشست ارائه شد.
عناوین و بعضی از سرفصل های این نشست های به شرح ذیل است:
1_ مفهوم شناسی و مبانی حوزه انقلابی
- حوزه انقلابی در اندیشه امام خمینی(قدس سره) و امام خامنه ای(مدظله العالی)
- مبانی حوزه انقلابی
ـ مولفه¬های حوزه انقلابی
2_ شاخص¬های حوزه انقلابی
- در بُعد فکر و اندیشه
- در بُعد عمل و رفتار
ـ در بُعد مدیریت
3_ تبارشناسی حوزه انقلابی
- جریان¬ شناسی حوزه انقلابی از ابتدا تا مشروطه
- جریان شناسی حوزه انقلابی از مشروطه تا انقلاب اسلامی
ـ جریان شناسی حوزه انقلابی از انقلاب اسلامی تا بیداری اسلامی
4_ آسیب شناسی و راه کارهای حوزه انقلابی
- آسیب شناسی سکولاریزم سنتی و مدرن در حوزه¬های علمیه
- آسیب شناسی دشمن شناسی و نفوذ در حوزه¬های علمیه
- حوزه انقلابی و ضرورت توجه به اهداف تمدنی آن
_ مبانی تفکر دینی و نسبت آن با تحقق حوزه انقلابی
برنامه های روز دوم همایش از ساعت 8 صبح روز پنج شنبه 7 بهمن با قرائت قرآن و سرود جمهوری اسلامی آغاز و سپس دبیر اجرایی همایش به تبیین اهداف و برنامه های همایش پرداخت. در ادامه برنامه ها آیت الله رجبی _ریاست دفتر ارتباطات فرهنگی و قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی_ جهت خیر مقدم به مدعوین و سخنرانان در جایگاه حاضر شدند و سپس مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی سخنرانی داشتند و در بخش دوم برنامه ها حضرت آیت الله شیخ محسن راکی به سخنرانی پرداختند و سخنرانی حضرت آیت الله علامه مصباح یزدی (حفظه الله) پایان بخش برنامه های صبح روز پنج شنبه این همایش بود.
برنامه های بعد از ظهر همایش روز هفتم بهمن از ساعت 14 با ارائه گزارش نشست های تخصصی توسط حجج اسلام آقایان: دکتر باقرزاده، دکتر الهی راد و دکتر ابوطالبی آغاز شد. سپس آیت الله کعبی به سخنرانی پرداختند و برنامه همایش با قرائت بیانیه پایانی و سخنرانی آیت الله اعرافی، مدیر محترم حوزه های علمیه سراسر کشور به پایان رسید.
لازم به ذکر است این همایش به صورت کاملاً جهادی با دعوت قبلی از مدعوین بدون فراخوان عمومی و نصب پوستر و بنرهای تبلیغاتی و با هزنیه ایاب و ذهاب از طرف خود شرکت کنندگان و اسکان و پذیرایی در خود مصلی و با حداقل هزینه های ممکن برگزار شد. ناگفته نماند یک بسته فرهنگی و محتوایی مرتبط با اهداف همایش به شرکت کنندگان همایش تقدیم شد.