صفحه اصلی ورود جستجو ارتباط با ما
امام حسين(ع):هركس از روى نافرمانى و معصيتِ خداوند كارى را انجام دهد، آنچه را آرزو دارد سريع تر از دست مى دهد و به چيزي که از آن ميترسد مبتلا مى گردد.

هفته‌نامه پرتو

 

شماره 862 هفته نامه پرتو سخن

چهارشنبه 26 اسفند 95

برای دریافت کامل هفته نامه، اینجا کلیک کنید

 

يادداشت

گفتگوی صمیمی دکتر رحیم پور با جوانان (بخش اول)
شاخص‌هاي انقلابي‌گري از نگاه امام خميني(ره)
بيانات ر‌هبر معظم انقلاب
محمدرضا باقرزاده
عبدالصالح شمس‌اللهي

پيوندها

   قبس

 

 

 

 

آیت الله کعبی : خطر انقلاب زدایی از حوزه ها،‌از متن سکولاریسم برمی خیزد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و به نقل از خبرنگار انجمن فارغ التحصیلان مؤسسه امام خمینی(ره)،‌ آیت الله کعبی در سی دو دومین نشست انجمن فارغ التحصیلان با اشاره به آیه ای از قرآن کریم، اظهار داشت: تبلیغ رسالات الهی صرفا نوشتن و بیان کردن و منبررفتن نیست، ‌بلکه نوعی اقدام و عمل و اهتمام جهادی برای اقامه دین با بکارگیری همه داشته هاست. لذا جنس تبلیغ رسالات الله،‌ابلاغ است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این که حوزه های علمیه وارث انبیاء هستند، ادامه داد شجاعت، بصیرت و پیام انبیاء نیز از جمله خصوصیاتی است که باید حوزه در مأموریت خودش مد نظر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه تبلیغ از جنس تبلیغ انبیاء ملزوماتی دارد، اظهار داشت: الزام اول تفقه در دین و الزام دوم استحفاظ امر دین یعنی تبدیل شدن دین به بخشی از وجود مبلغ است و الزام سوم، اشراف و ذخیره کردن مفاهیم دین در حد شهود که عالم مانند یک متخصص بتواند تشخیص دهد و عمل کند.

آیت الله کعبی الزام چهارم را هم حمل و به عهده گرفتن دانست و گفت: الزام پنجم تبیین حق و عدل و پای آن ایستادن و قیام برای حق و عدل است. لذا امام(ره) می فرماید ‌اساس اسلام قیام برای خداست.

وی الزام ششم را مقابله با جبهه دشمنان انبیاء دانست که لازمه قیام برای حق و عدل است و افزود: اگر کسی بخواهد اقتدا بکند به نهضت انبیاء ، ‌نمی تواند انقلابی نباشد، لذا انقلابی گری در ذات رسالت و وظایف نهاد روحانیت نهفته شده است و اگر انقلابی گری را روحانیت بگیریم دیگر روحانیت تبلیغش از جنس تبلیغ انبیاء نیست.

وی انقلاب اسلامی را تلاش برای ایجاد تحول بنیادین بر پایه اسلام دانست و افزود: این تحول بنیادین در تغییر باورها و ارزشها برای برقراری نظام مبتنی بر احکام اسلام است.

آیت الله کعبی با اشاره به سخنان رهبری اظهار داشت: ما اسلامی نداریم که غیر انقلابی باشد چراکه انقلاب و تحول جزء اسلام است لذا انقلاب اسلامی در ذات روحانیت نهفته است.

وی با اشاره به سخنان شهید صدر گفت:  انقلاب اسلامی آروزی انبیا را محقق کرد در واقع انقلاب اسلامی بعثت اسلام در عصر حاضر است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به ویژگیهای حوزه و روحانیت انقلابی اظهار داشت: اولین ویژگی فرد انقلابی این است که دغدغه اصلی وی انقلاب و اسلام باشد و هرگز از آرمانها غفلت نکند. دومین ویژگی این است که اقدام و عمل را از خود شروع کند و بر افراد محیط خود اثرگذار باشد.سومین ویژگی نیز، داشتن روحیه انقلابی است که همین امر سبب کسب معنویت میشود.

وی با بیان این که  فرد انقلابی نمی تواند نسبت به مفاسد جامعه بی تفاوت باشد، ادامه داد:  ‌فرد انقلابی در برابر انقلاب، قاطع و شدید است و بر سر اصول انقلاب، معامله نمی کند و از آن کوتاه نمی آید.

همچنین فرد انقلابی، کسی است که از تجربه های بد عبرت گرفته و سعی کند اشتباهات را تصحیح کند.

وی گفت: امروز تجربه برجام و بدعهدی آمریکا از جمله اموری است که باید از آن عبرت گرفت.

آیت الله کعبی افزود: ویژگی دیگر انقلابی بودن در نظر امام(ره) باقی ماندن نهادهای انقلابی،‌ مانند کمیته ها، دادگاه، انقلاب ، سپاه، پاسداران است. اما متأسفانه بعد از جنگ،‌برای دست یافتن به توسعه به مدل غربی، برخی از نهادها مانند کمیته که مسئول اجرای امر به معروف و نهی از منکر و ضامن عفاف در کشور بودند، ادغام شده و برخلاف نظر امام عمل شد. حتی عده ای خواستند سپاه را منحل کنند که رهبری اجازه انحلال آن را ندادند.

وی،‌آمادگی جهت فداکاری و شهادت در راه خدا را دیگر ویژگی فرد انقلابی خواند و افزود: پرهیز از پرخاشگری بی جهت در عین قاطعیت و پختگی و مرعوب نشدن در برابر برخی امور امید بخش کاذب از دیگر ویژگی های فرد انقلابی است.

آیت الله کعبی هویت انقلابی و اسلامی را واحد خواند و گفت:‌ نمی توان پایبند به اسلام بود و انقلابی نبود.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه فرد انقلابی عافیت طلب، راحت طلب و احترام طلب نیست گفت: انقلابی حاضر است نه تنها راحتی خود بلکه آبروی خود را برای انقلاب خرج کند. هم چنین انقلابی رو به جلو حرکت می کند و پیشرفت و حرکت علمی دارد و شهدای هسته ای از جمله چنین افرادی بودند.

وی اظهار داشت: انقلابی، با انقلاب قهر نمی کند، کسانی که آخر سر از انقلاب کناره می گیرد،‌انقلابی نیست و حتی زحمات گذشته خود را نیز خراب میکند، مانند روزه داری که ساعتی به افطار مانده،‌ افطار کند.

وی با اشاره به سخنان رهبری، ‌انقلابی گری در حوزه علمیه قم را در خطر دانست و افزود: برای انقلابی ماندن حوزه باید مبانی انقلاب معرفت کامل داشت،‌به گونه ای که در عمق جان فرد، نفوذ کرده باشد. نباید افراد تنها احساسی باشند و بر اساس احساسات با انقلاب همراه شده باشند؛ چراکه در این صورت در تندبادها مسیر خود را عوض می کنند.

وی تجربه طرح ولایت را یکی از راهکارهای کسب معرفت دانست و افزود: طرح ولایت باید متناسب با طلاب سطوح مختلف طراحی شود.

آیت الله کعبی افزود: راهکار دیگر انقلابی ماندن حوزه، را کار انقلابی در کنار درس خواندن است، لذا باید به گونه ای برای طلاب برنامه ریزی درسی صورت بگیرد، که فرصت برای کار انقلابی و آگاهی آنها باشد. این امر با تقویت تشکیلات انقلابی مانند بسیج طلاب و اساتید می تواند محقق شود.

 

وی با اشاره به برخی آسیب های موجود در مسیر انقلابی ماندن حوزه ها گفت: از سویی نباید به نام اجتهاد پویا، اصالتهای حوزه مانند فقه و اصول ضایع شود،‌ اما در کنار آن باید رشته های تخصصی گوناگون متناسب با نیازهای انقلاب، تقویت شود.

وی راهکار دیگر حوزه انقلابی را تولید علوم انسانی اسلامی است و اظهار داشت: از جمله کار ها در این زمینه، تقویت این مؤسسه شریف است که برای اسلامی سازی علوم انسانی تلاش می کند.

وی تدوین منشور جامع اسلام ناب را از دیگر راهکارهای انقلابی ماندن حوزه دانست: پیشبرد فقه حکومتی بسط حقایق آمیز با نورآوری عالمانه از جمله راهکارهای انقلابی ماندن حوزه می باشد.

آیت الله کعبی اظهار داشت: در فتنه 88 حداقل ، ناظر بودم و می دیدم که جریان روشنفکر ضد روحانیت و ضد مرجعیت از طریق واسطه های رند و معمم توانست جریان سنتی حوزه  را با جریان ضد مرجعیت همراه کند و در مواردی به مواضع مشترک برسد. امروز خطر انقلاب زدایی از حوزه ها،‌از متن سکولاریسم برمی خیزد، چرا که سکولاریسم زیرکانه و با ادعای دلسوزی پیش می آید.

گفتنی است سی و دومین نشست انجمن فارغ التحصیلان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) امروز 19 آذر در سالن همایش های این مؤسسه برگزار شد.