صفحه اصلی ورود جستجو ارتباط با ما
امام حسين(ع):هركس از روى نافرمانى و معصيتِ خداوند كارى را انجام دهد، آنچه را آرزو دارد سريع تر از دست مى دهد و به چيزي که از آن ميترسد مبتلا مى گردد.

هفته‌نامه پرتو

 

شماره 862 هفته نامه پرتو سخن

چهارشنبه 26 اسفند 95

برای دریافت کامل هفته نامه، اینجا کلیک کنید

 

يادداشت

گفتگوی صمیمی دکتر رحیم پور با جوانان (بخش اول)
شاخص‌هاي انقلابي‌گري از نگاه امام خميني(ره)
بيانات ر‌هبر معظم انقلاب
محمدرضا باقرزاده
عبدالصالح شمس‌اللهي

پيوندها

   قبس

 

 

 

 

آغاز نگارش پیش نویس توافق نامه نهایی

به گزارش پایگاه 598 به نقل از رجا؛ در حالی که مذاکرات ایران و 1+5 برای دستیابی به توافق نهایی در وین ادامه دارد اما یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت:هنوز شکاف‌های قابل توجهی بین گروه پنج به علاوه یک و مواضع ایرانی ها درباره برنامه اتمی این کشور موجود است.

به گزارش رجانیوز به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا، مقام ارشد دولت آمریکا که نامش فاش نشده ولی به احتمال زیاد وندی شرمن است  پیش از برگزاری نشست وین، در جلسه توجیهی خبرنگاراندر واشنگتن درباره دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 گفت: می‌توانیم بگوییم که ما وارد روشی از تعامل شده‌ایم که بتوانیم چگونگی رسیدن به توافق را بررسی کنیم اما هنوز شکاف های مهمی وجود دارد.

این مقام آمریکایی که همانند کنفرانس های مشابه قبلی به صورت تلفنی به سوالات خبرنگاران پاسخ می داد در جواب به سوال خبرنگار هاآرتص که پرسید آیا پیش بینی می کنید که در این دور از مذاکرات شاهد تهیه پیش نویس توافق باشید؟گفت:در دور پیشین مذاکرات شاهد مذاکره و تا اندازه‌ای تهیه پیش‌نویس بودیم. این جریانی کُند و پیچیده است.می‌دانم که وزیر خارجه ایران می گوید ما باید به آهستگی شروع کنیم و پیش نویس توافق نامه را آماده کنیم.مقداری از این کار پیشتر انجام شده است.من انتظار دارم که بیشتر این کار در این دور انجام شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا  بر پایه برخی گزارش ها ایران و آمریکا سه روز پیش توافقاتی ابتدایی درباره عراق داشته اند یا نه؟گفت: من از این موضوع هیچ اطلاعی ندارم و اتفاقی درباره این موضوع در وین روی نداده است.

وی در پاسخ سوال یکی از خبرنگاران که پرسید نظر شما در باره اظهارات اخیر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در یک کنفرانس خبری و ظریف وزیر خارجه این کشور در نشریه واشنگتن پست چیست؟ گفت:به نظرم شما ارزیابی خود را از این سخنان دارید و من هم ارزیابی خود را خواهم داشت. بر اساس ارزیابی من، در حقیقت ما هرگز شاهد شکاف یا از هم پاشیدگی رژیم تحریم‌ها نیستیم و به جای آن شاهد تلاشهایی برای نظم بخشی و انسجام بیشتر تحریم های موجود هستیم.

 این مقام در ادامه گفت:من از اینکه مقامات ایران این موضوعات را مطرح می کنند تعجب نمی‌کنم.من می توانم در اینجا این موضوع را مطرح کنم که اگر حقیقتا ما نتوانیم به توافق برسیم من شکی ندارم که کنگره وارد عمل خواهد شد  و دولت هم اعلام کرده که از کنگره  در موقع مناسب حمایت می کند.باید به صراحت اعلام کنم که  با ارزش ترین کار در حال حاضر تمرکز و کار بر روی رسیدن به توافق تا بیستم ژوئیه است که این بهترین منفعت را خواهد داشت.

این مقام در پاسخ به سوال خبرنگار سی ان ان درباره مفاد مذاکرات وین گفت:من باید بگویم که مفاد کلی حرفه ای،سازنده و جدی بوده است.من همانطور که گفتم شکی ندارم که ایران خواهان رسیدن به توافق تا بیستم ژوئیه است و در این راه تلاش می کند.آنها در این باره جدی هستند اما درباره انجام ضروریات باید کمی واقع گرا باشند.در مذاکرات دوجانبه ژنو ما همدیگر را به عنوان مذاکره کننده  به خوبی شناختیم و این مذاکراتی رو در رو و مستقیم بود به طوریکه هیچکدام از همکاران من تهدید نکردند که از اتاق خارج شوند.ما ممکن است در روزهای آتی لحظاتی سخت را با نزدیک شدن به بیستم ژوئیه تجربه کنیم.شروطی دشوار وجود دارد و من مطمئنم که لحظاتی بسیار دشوار پیش رو خواهد بود.

وی افزود:همانطور که پیشتر گفتم چیزی درباره تمدید اتوماتیک وجود ندارد و مطمئنا چیزی درباره عبارت تمدید هماهنگ نشده است و هرگونه تمدید باید به توافقی دو جانبه برسد که همه این موارد در طرح اقدام مشترک ذکر شده است.

این مقام ارشد دولت آمریکا در ادامه سخنانش گفت:ما با تمامی کشورهای هم‌پیمان خود در حوزه خلیج فارس، با اسرائیل و بسیاری از کشورهای جهان قبل و پس از هر دور مذاکرات مشورت می کنیم.ما در این مشاورات به آنها اجازه می دهیم که بدانند که چه موضوعاتی مطرح شده است و ما به چه سمتی حرکت می کنیم و به سوالات آنها پاسخ می دهیم.البته ما به جریان مذاکرات احترام می گذاریم که این موضوع مهمی است.

وی در پایان گفت:ما این کار را به نمایندگی از سازمان ملل و شورای امنیت صورت می دهیم و آن را جدی می گیریم و از موضوع مشورت پیروی می کنیم.من پیشتر گفتم که سرگئی ریابکف و مقامات ارشد روس تمرکز زیادی برروی مذاکرات اتمی دارند و حتی  زمینه های اختلاف عمیق در پیش رو درباره چندین موضوعوجود دارد که ما هم بر روی این موضوعها تمرکز کرده ایم.